anketa

Služby Detail článku

Krok správnym smerOm…!

Odovzdávate si matrac ako rodinné striebro alebo klenoty?

postel

Ak si odovzdávate v rodine matrace z generácie na generáciu, je čas sa zamyslieť nad tým, či už dávno nestratili svoj pomyselný lesk. Z hľadiska hygieny a zdravého prostredia vášho lôžka je odporúčané vymeniť matrac po niekoľkých rokoch. Pýtate sa prečo?

V minulosti boli ľudia zvyknutí spať celý život na jednom a tom istom matraci. Toto platilo pre celé generácie. Je to preto, že súčasné materiály nie sú tak kvalitné, ako tie z minulosti? Alebo je to kvôli trochu odlišnému spánkovému režimu našej doby? Nie, jediný dôvod, prečo by ste mali meniť matrac približne každých 5 rokov, má dočinenie s hygienou. V niekoľkých posledných desaťročiach sa uskutočnilo veľa výskumov spánku a dozvedeli sme sa mnoho vecí o "vnútornom živote" našich matracov.

Keby ste testovali použité matrace v laboratóriu, boli by ste ohromení tým, čo uvidíte: prach, roztoče a ich výtrusy, baktérie, mikrolarvy, rôzne choroboplodné zárodky a desivé plesne. Vlastne to nie je ani prekvapujúce, pretože vo vnútri matrac je tma, vlhko a teplo a to je presne to, čo tieto zárodky vyhľadávajú. Po piatich rokoch ich je tam toľko, že pokiaľ na matraci spíte aj naďalej, hazardujete so svojím zdravím. A príčinou tohto všetkého sme my ľudia. Každú noc totiž vypotíme zhruba 1 liter potu. To je 365 litrov za rok - ideálne podmienky pre baktérie, zárodky a špinu. Niečo z tohto potu sa samozrejme vyparí, ale väčšina sa noc čo noc vsakuje do matraca a vytvára tak ideálne prostredie pre rozmnožovanie roztočov.

Samozrejme, že to môžete baktériám sťažiť tým, že budete vaše matrace často vetrať na čerstvom vzduchu, ďalej tým, že nebudete mať v spálni koberce a koberčeky, tiež častým praním vašich lôžkovín a prirodzene - výmenou matraca každých 5 rokov. Ale nikdy sa vám nepodarí tie odpudivé roztoče úplne zničiť. Takže je lepšie sa na vaše matrace nepozerať ako na životné druhy - predsa len na nich trávime celú tretinu nášho života.

späť na zoznam článkov
Artfocus