anketa

Služby Detail článku

Krok správnym smerOm…!

Malé hriechy, ktoré si vyberajú svoju daň na vašom spánku

Neradi vynechávate a radi si pochutnáte na výdatnej večeri s niekoľkými chodmi zakončené kávou a dezertom? Prípadne si večer radi spestríte fľašou vína? Potom sa nečudujte, že sa Vám večer ťažko zaspáva. Už naše babičky vedeli, že prejedať sa pred spaním nie je zdravé…

Výdatné jedlá pred spaním môžu mať negatívny vplyv na váš toľko potrebný a regeneračný spánok. Obzvlášť ľudia, ktorí majú časté problémy so zaspávaním alebo so spánkom v noci, by nemali zaťažovať svoje telo tučnými jedlami alebo nadmerným pitím alkoholu pred tým, ako idú do postele a konzumovať posledné jedlo približne dve hodiny pred zaspaním. Všeobecne platí, že ťažké jedlá, ktoré sa horšie odbúravajú, zostávajú dlhšie v žalúdku. Táto doba môže prekročiť aj 8 hodín, než sa jedlo strávi a do tej doby zamestnávajú náš organizmus, ktorý tak nemôže plnohodnotne odpočívať. Z tohto dôvodu sú pred spaním do postele vhodnejšie ľahké a rýchlo stráviteľné jedlá. Najmä ryža, celozrnné pečivo a varené ryby alebo kuracie mäso. Naopak tučné vyprážané alebo ťažké jedlá ako sú huby, hranolky, steaky a čokoláda vhodná nie sú.

sleepingĎalším výrazným faktorom, ktorý môže mať vplyv na váš nepokojný spánok sú nápoje s obsahom alkoholu a povzbudzujúcich látok ako sú energetické nápoje, silné čaje alebo káva. Nie je tajomstvom, že tieto nápoje zrovna nepodporujú pokojný a vitálny spánok, väčšina ľudí ale veľmi podceňuje škodlivosť alkoholu a jeho vplyv na regenerujúci spánok. Tento účinok sa samozrejme umocňuje požitím veľkej dávky alkoholu pred spaním. Aj napriek tomu, že zaspíte skôr, všeobecne sa tiež skôr prebudíte, a potom je veľmi ťažké znovu zaspať.

Lepšie je dať si pohár vlažného mlieka alebo vyskúšať nejaký bylinkový čaj. Vaše telo vám za to poďakuje a odvďačí sa vám spánkom, ktorý bude mať skutočne regeneračné účinky. Je skutočne lepšie snívať o steaku, víne a espresse, a po prebudení si tento sen splniť ako to urobiť naopak.

späť na zoznam článkov
Artfocus